Profilaktyka
Dyskomfort, czy ból?
ZDROWY KRĘGOSŁUP - TO KOMFORT ŻYCIA
O bólu najmniej wie anatom,
nieco więcej fizjolog,
klinista sporo,
ale pacjent najwięcej.
Max Kantner
O tym jakim komfortem jest posiadanie zdrowego kręgosłupa wiedzą wszyscy, którzy mają z nim problem. Eugeniusz Kulik – kręgarz i bioenergoterapeuta utrzymuje, że każdy z nas może się cieszyć dobrze funkcjonującymi kręgami. Aby tak było, musimy codziennie myśleć o tym, że mamy kręgosłup. Wymaga on od nas pewnych starań. Rutynowe czynności powinny być wykonywane inaczej, niż dotychczas. “Nie uciekniemy od cywilizacji” – stwierdza Eugeniusz Kulik -będziemy jeździć samochodem, spędzać godziny przed telewizorem, monitorem, za biurkiem. Będziemy dźwigać siatki z zakupami, podnosić ciężkie rzeczy, sprzątać, malować mieszkanie itp.
Tak jak wizyta u dentysty w naszym kalendarzu powinno znaleźć się miejsce na termin wizyty u chiropraktyka. Im wcześniej zgłosimy się na badanie, tym większa jest szansa, że utrzymamy zdrowie i sprawność na długie lata!
Kręgosłup ludzki – to swoisty cud techniki. To podstawa zdrowia człowieka.
Utrzymuje on ciężar ciała, pomaga w przesyłaniu sygnałów do wszystkich jego części. Umożliwia wykonywanie ruchów. Kręgosłup lubi ruch. Nawet siedzenie w prawidłowej pozycji, ale przez dłuższy czas, może powodować dyskomfort. Dlatego należy często, choćby nieznacznie, zmienić pozycję ciała. Oto kilka rad dla wszystkich dbających o swój kręgosłup, a więc także o stan zdrowia całego organizmu:
- trzymaj plecy prosto
- kucaj przy schylaniu się
- rozkładaj równomiernie niesiony ciężar
- siedź prosto i podpieraj tułów
- nie stój na sztywnych nogach
- leżąc zginaj nogi
- postaraj się pływać, biegać i spacerować
Nie zdajemy sobie sprawy, ale nawet drobne urazy bądź uszkodzenie kręgów mogą być przyczyną uporczywych dolegliwości. Nie zawsze potrzebne są lekarstwa. Czasami wystarczy parę zabiegów, by wysunięty krąg wrócił na właściwe miejsce. Wówczas ulgę czuje się od razu.
Większość schorzeń można wyleczyć bez operacji. Także metodą manualną usuwa się nawet starą, zaniedbaną dolegliwość. Najmniejsze przesunięcie kręgów lub chrząstek międzykręgowych może spowodować ucisk korzeni nerwów, wychodzących z rdzenia kręgowego i zawiadujących poszczególnymi częściami ciała. Każde odkształcenie w układzie kręgosłupa może być przyczyną chorób albo przynajmniej zaburzeń w funkcjonowaniu poszczególnych organów.
Eugeniusz Kulik po wielu latach prób i uciążliwych doświadczeń stworzył produkt medyczny przywracający anatomiczny kształt kręgosłupa.
Jest to absolutna nowość w skali światowej!
Co mówią specjaliści na temat tych produktów?
Maciej Obuchowicz – specjalista urolog.
... “ Dłuższa jazda samochodem powodowała u mnie silne bóle pleców i okolicy lędźwiowo- krzyżowej, co zmuszało mnie do częstych przerw w podróży. Odczuwany dyskomfort fizyczny czynił bowiem jazdę nieprzyjemną i bardzo utrudniał koncentrację za kierownicą. Jazda z “Nakładką” CAŁKOWICIE usunęła w/w dolegliwości”...
...”Jest ogólnie znaną rzeczą, że długa jazda samochodem nasila dolegliwości ze strony gruczołu krokowego i często jest przyczyną zatrzymania moczu. Spowodowane to jest pozycją siedzącą ( często niewygodną) i uciskiem na okolicę krocza i cewki moczowej. Jazda na krótkich odcinkach, zwłaszcza przy zimnej lub mroźnej pogodzie z siadaniem na zimnym fotelu ( na co zwykle nie zwracamy uwagi) jest często przyczyną powstawania lub nasilania się zmian zapalnych w prostacie. Obserwuję to bardzo często w mojej praktyce lekarskiej”...
...” wśród zalet siedziska “Nakładki” należy dodatkowo wymienić jej bardzo korzystny wpływ na:
1/ Zmniejszenie ucisku na okolicę krocza i cewkę moczową.
2/ Zmniejszenie przekrwienia miednicy małej a tym samym zmniejszenie obrzęku gruczołu krokowego przy dłuższym siedzeniu.
3/ Izolację termiczną od zimnego fotela samochodu.
Gorąco chciałbym polecić NAKŁADKĘ NA FOTEL SOMOCHODOWY “KULIK-SYSTEM” osobom ze schorzeniami kręgosłupa oraz panom ze schorzeniami gruczołu krokowego.”...
Prof.dr hab. Tadeusz Kasperczyk – specjalista fizjoterapii
...” Poduszka posiada zagłębienie lub otwory, w których lokują się w pozycji siedzącej guzy kości kulszowej, co daje równomierność nacisku ciężaru ciała na całą powierzchnię podparcia, przez co obciążona zostaje miednica i kręgosłup.
Pas to rodzaj klina ( szerszego u podstawy ), który położony jest na siedzeniu fotela samochodowego i oparty o oparcie fotela. Powoduje to podparcie kręgosłupa przy zachowaniu naturalnej lordozy lędźwiowej. Utrzymanie pasa w pożądanej pozycji zapewniają odpowiednie taśmy mocujące go do fotela. W tym ułożeniu zachowane zostają fizjologiczne krzywizny kręgosłupa w sposób bierny, co ma oczywiste walory związane z energetyką wysiłku. Uzyskany w ten sposób układ ciała powoduje zwiększenie przestrzeni dla pracy klatki piersiowej, co sprzyja oddychaniu i lepszej pracy serca.
...” Uważam produkt za wyśmienity pomysł na komfortową i ergonomiczną jazdę samochodem. Jego zastosowanie ma olbrzymi walor profilaktyczny w zakresie dysfunkcji odkręgosłupowych. Szczególnie polecałbym go osobom, które mają zalecenia lekarskie o charakterze prewencyjnym w zakresie bólów dolnego odcinka kręgosłupa”...
LIST REKOMENDACYJNY - “MISTRAL – BUS”
...” Ich wieloletnie doświadczenia za kierownicą pozwoliły na ocenę testowanych produktów pod kątem funkcjonalności i komfortu jazdy na trasach liczących tysiące kilometrów.
Porównanie do wcześniejszej jazdy bez nakładki oraz odczucia podczas ich używania dają rzetelny i miarodajny obraz ich użyteczności. Nakładka “KULIK-SYSTEM”eliminuje poczucie zmęczenia i zapobiegają bólom pleców, masując mięśnie wzdłuż kręgosłupa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż po wielogodzinnej jeździe nie pojawiają się spotykane wcześniej bóle odcinka lędźwiowego oraz barków i karku”...
Lek.med. Krystyna Kowal z Poradni Medycyny Pracy
...” doskonale sprawdzają się jako wyroby wspomagające kręgosłup zarówno u osób pracujących fizycznie jak i u pracowników umysłowych”...
...” Czynne działanie produktów zmierzające do przywrócenia właściwego ( fizjologicznego) ułożenia pozycji kręgosłupa nie pozwala ani na moment zapomnieć o prawidłowej sylwetce podczas praktycznie każdej pozycji ( stania, chodzenia, pochylania się, siedzenia, innych ruchów). Produkty “KULIK-SYSTEM”, bez względu na wykonywaną pracę, zapobiegają nabywania złych nawyków i jednocześnie wzmacniają mięśnie pleców – co w efekcie doprowadza do przyzwyczajenia się do prawidłowej postawy”.
Prof. dr hab. Tadeusz Kasperczyk – Specjalista fizjoterapii
...” Pasy mają na celu stabilizację kręgosłupa, różnych jego odcinków. W przypadku pasa niskiego stabilizowany jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa, w przypadku pasa wysokiego stabilizacja obejmuje niemal cały kręgosłup. Pasy mogą być użyte w pozycji leżenia, siedzenia, stania i chodu. Spełniają rolę środka profilaktyki, prewencji i terapii. W terapii szczególnie wskazane są w wielu dysfunkcjach narządu ruchu, gównie kręgosłupa, ale także w wadach klatki piersiowej i dla utrzymania prawidłowej postawy ciała”...
... ”Nakładka na krzesło posiada walory zdrowotne, co opiniowana nakładka na fotel samochodowy i również i również może być uznana za produkt medyczny. Szczególnie wskazana jest dla osób wykonujących codzienną pracę w pozycji siedzącej czy cierpiących już na pewne schorzenia typu zespoły korzeniowe ( rwa kulszowa), wadliwe postawy pleców, boczne skrzywienie kręgosłupa, niektóre choroby reumatyczne czy zwyrodnienie”...
Eugeniusz Kulik – chiropraktyk
... ”Przecież ponad 80% ludzi w każdym wieku cierpi na bóle kręgosłupa – zwyrodnienia, osteopatia, dyskopatia, rwa kulszowa to najczęstsze przyczyny, dla których pacjenci decydują się na wizytę u chiropraktyka. Nie wszyscy wiedzą, że drętwienia rąk, nóg, zaburzenia krążenia, zła przemiana materii, otyłość, nawracające migrenowe bóle głowy a nawet bóle menstrualne najczęściej mają swoje źródła w nieprawidłowym funkcjonowaniu kręgosłupa.
Akurat w tych przypadkach najczęściej, tylko chiropraktyk jest w stanie skutecznie pomóc.”.....