Informacje ogolne

Dyskopatia, czyli przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa. Charakteryzuje się nagłymi "postrzałowymi" bólami, uniemożliwiającymi swobodne wyprostowanie się oraz chodzenie. Ból ten promieniuje do kończyn dolnych. Często bywa tak, że ból pojawia się w konsekwencji dźwignięcia czegoś ciężkiego lub nagłego schylenia się.

Dla zdrowia naszego kręgosłupa istotny jest sposób w jaki się schylamy. Należy pamiętać, że nie powinniśmy schylać się zginając się w pasie. Powinno się lekko ugiąć nogi w kolanach i nie wyginać kręgosłupa. Ważne jest to zwłaszcza przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, np. pudeł podczas przeprowadzki, czy toreb z zakupami. W przeciwnym razie nadwyrężamy kręgosłup, co może stać się przyczyną bólu.

Codzienne siedzenie w pracy przed komputerem prędzej czy później prowadzi do bólu pleców. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób siedzimy przy biurku. Okazuje się, że siedzenie prosto wcale nie jest najlepsze, zaleca się lekkie odchylenie do tyłu. Oczywiście należy unikać też przygarbienia.

Jedną z najczęstszych wad postawy jest skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa. Dotyczy ona zwłaszcza dzieci. Daje o sobie znać w okresie intensywnego wzrostu, uwidaczniając się m. in. niesymetrycznym ułożeniem łopatek. Może powodować nagłe bóle. Jej przyczynami są wady wrodzone lub zaniedbanie utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Inne przyczyny to noszenie ciężkich plecaków lub toreb na jednym ramieniu. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, należy koniecznie udać się do specjalisty. W niektórych przypadkach wadę można korygować regularnymi ćwiczeniami korekcyjnymi.

Ból kręgosłupa może sygnalizować także inne schorzenia, które dotknęły organizm, np. zapalenie nerek. Zdarza się także, że silny ból jest wywołany obecnością przerzutów nowotworowych. Do nowotworów dających przerzuty do kręgosłupa należą m. in. rak prostaty oraz rak piersi.

Wiadomo, że nadwaga jest dla kręgosłupa bardzo obciążająca. Może ona prowadzić do powstania choroby zwyrodnieniowej, która będzie przejawiała się m.in. silnym bólem kręgosłupa. Jeśli BMI wskazuje, że mamy nadwagę, warto skorzystać z porady lekarza lub dietetyka, jak uporać się ze zbędnymi kilogramami zanim pojawią się przykre dolegliwości.

Warto pamiętać żeby na zakupy nie zakładać butów na wysokim obcasie. Powodują one, że kręgosłup jest dodatkowo obciążony. W konsekwencji może pojawić się ból pleców. Zwróćmy też uwagę na to, aby nie chodzić po sklepie z ciężkim koszykiem, ale w miarę możliwości skorzystać z wózka.